Také se na něj tak těšíte? Že ne? Tak v tom případě si můžeme podat ruce. Obzvláště mladé generaci dělá problém jít spát a ještě větší problém usnout (já většinou nejsem výjimkou). Tak si něco o spánku povíme.
Pokud nežijete pod kamenem, asi víte, že člověk beze spánku žít nemůže. Novorozeně musí spát až 18 hodin. (Proč někdo nevynalezl stroj času?) Dospělý člověk se spokojí s 8 hodinami. Někdy nemáme ani to.
Zívání
Proč vlastně zíváme? Nejspíše je to znamení únavy mozku a ráno zase probouzení mozku. Zívli jste?
Sny
Pravděpodobně se jedná o uložení zážitků ze dne. Je velmi těžké to zjistit, takže to nevíme jistě.
Náměsíčnost
Během hlubokého spánku člověk vstane z postele, aniž by o tom věděl. Člověk může chodit po celém bytě nebo z něj i odejít. Člověk může brát věci i je ničit. Když se ráno pak probudí, nic si nepamatuje. Bohužel jsou i případy, kdy lidé při náměsíčnosti přišli o život.
Spánková paralýza
Je stav, při kterém mozek pracuje, ale tělo je plně znehybněné, tudíž se nemůžete vůbec hýbat, pouze pozorovat, co se děje okolo vás. No jo, co by se ale dělo? Při spánkové paralýze ve většině případů vidíte něco, co byste vidět neměli. Občas se objeví něco pozitivního, třeba váš domácí mazlíček, ale může se chovat divně, třeba levitovat. Poté se může objevit něco divného až znepokojivého, např. medvěd. Potom třeba něco nadpřirozeného a strašidelného, např. vysoká černá postava. Ale nebojte se, brzy to přestane. Podobná situace se vám může stát jen párkrát za život, nebo se nestane vůbec.
Průběh noci
- usínání – velmi krátká perioda
- hluboký spánek – srdce i mozek pracují velmi pomalu a celý organizmus odpočívá
- paradoxní spánek – oči pod víčky se pohybují, zrychluje se dýchání, organizmus se pomalu probouzí. Právě v této fázi se nám zdají sny. Občas se v této fázi již probudíte.
- probuzení – velká většina organizmu už pracuje a pravděpodobně se každou chvílí probudíte
Michal Reš, 5. B